کنسرسیوم صادراتی فولاد تشکیل دهید

 

به گزارش استیل پدیا، از این‌رو با توجه به اهمیت صادرات فولاد و برنامه‌ریزی‌هایی که برای این امر در نظر گرفته شده است، پیشنهاد ایجاد کنسرسیومی صادراتی برای محصولات فولادی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ارائه شده تا بتوان مسائلی چون قیمت، کیفیت و صادرات انواع محصولات فولادی را به‌صورت متشکل و منسجم مدیریت کرد.
کنسرسیومی با کنترل قیمت، کیفیت و صادرات فولاد
درباره پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم صادراتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، میکائیل عظیمی، مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: از آنجا که در سال‌های گذشته در کشور ظرفیت‌سازی‌های بسیار مناسبی در زمینه تولید انواع محصولات فولادی ایجاد شده، صادرات این محصولات نیز روزبه‌روز درحال افزایش است.

 

عظیمی در ادامه خاطرنشان کرد: در یک‌سال گذشته انواع صادرات محصولات فولادی ایران به کشورهای منطقه افزایش یافته است، البته در این زمینه شاهد هستیم که برخی از واحدها، کالای بی‌کیفیت صادر می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود خریداران در یک بازه زمانی اطمینان خود را نسبت به کالای ایرانی از دست بدهند، در نتیجه این امر سبب می‌شود دیگر محصول ایرانی خریداری نکنند و این موضوع سبب تخریب کل بازار در منطقه می‌شود.

 

وی در ادامه تاکید کرد: برای انجام صادرات ابتدا باید بازار هدف صادرات را به‌درستی شناخت، از سوی دیگر نیز باید موقعیت رقبا در بازار هدف و همچنین موانع و مشکلات پیش‌روی صادرات را بررسی و در صورت ممکن این مسائل و مشکلات را طبقه‌بندی کرد. مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات داخلی صادرات، عنوان کرد: مشکلات داخلی صادرات به‌طور کلی به تولید، کیفیت، قیمت، حمل‌ونقل، بازاریابی و بسته‌ بندی بازمی‌گردد.

 

علاوه‌بر این سیاست‌های صادراتی و ارزی و مدیریتی در بعد بین‌المللی به محدود بودن اقلام صادراتی، عرضه و تقاضا، وجود رقبا، استمرار نداشتن در بازار، انجام ندادن به‌موقع تعهدات، نداشتن شناخت فرهنگ مصرفی کشورهای خریدار، ضعف تبلیغات، ناهماهنگی در عرضه کالا و… برمی‌گردد. عظیمی با اشاره به مهم‌ترین دلایل موفقیت کشورهایی همچون ترکیه، چین و اوکراین در بازار فولاد عنوان کرد: پایبندی به تعهدات مشتری‌مدار، وجود نداشتن تغییر نرخ با توجه به تغییرات احتمالی در بازار، تدوین استراتژی صادراتی بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت صادراتی و حرکت برمبنای این استراتژی، حضور دائم و مستمر در بازار هدف صادراتی و رصد تمامی امور از نزدیک و ایجاد دفاتر و شعب متعدد در نقاط مختلف بازار هدف صادراتی، شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی، تعامل با خریداران، تحویل فوری کالا به مشتریان از طریق پیش‌بینی نیاز بازار و تولید کالا برحسب نیاز و سلیقه مشتری براساس استاندارد بین‌المللی، از دلایل موفقیت این کشورها در بازارهای صادراتی به‌شمار می‌رود.

 

وی با اشاره به نیاز بازار کشور عراق به بازسازی دوباره عنوان کرد: به‌زودی بازسازی عراق از سر گرفته می‌شود و این کشور به‌طور یقین به انواع محصولات فولادی نیازمند خواهد بود، براساس تجربه چند وقت گذشته، ممکن است برخی واحدها محصولاتی چون میلگرد بی‌کیفیت به آنها صادر کنند و با این اقدام کل محصولات ایرانی را زیرسوال ببرند. مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد: بنابراین برای ارتقای کیفیت محصولات صادراتی و به‌منظور پیشگیری از هرگونه صادرات بی‌کیفیت پیشنهاد ما ایجاد یک کنسرسیوم تولیدی و صادراتی انواع محصولات فولادی با محوریت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران است. در این زمینه نیز وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نیز کمک‌هایی خواهد داشت. البته بر این اساس گمرکات تنها از طریق تایید این کنسرسیوم مجوز صادرات خواهد داد.
عظیمی با اشاره به مزایایی که این کنسرسیوم صادراتی می‌تواند به همراه داشته باشد، عنوان کرد: ایجاد این کنسرسیوم می‌تواند از قیمت‌شکنی‌هایی که در سطح کشور برای صادرات وجود دارد، پیشگیری کند، چراکه برخی واحدها محصولات خود را بالاتر و برخی پایین‌تر از نرخ بازار ارائه می‌کنند و این موضوع سبب بهم خوردن قیمت‌ها در بازار خواهد شد. بنابراین برای پیشگیری از این مسئله، این کنسرسیوم می‌تواند قیمت‌ها را مدیریت و کنترل کنند. وی در ادامه عنوان کرد: در زمینه کیفیت نیز این کنسرسیوم می‌تواند بر کیفیت انواع محصولات صادراتی نظارت کند. از این‌رو اگر این کنسرسیوم ایجاد شود، به‌طور یقین ما می‌توانیم حضور فعالی در بازارهای هدف صادراتی داشته باشیم. در غیراین صورت بی‌کیفیت بودن برخی واحدهای تولیدی سبب می‌شود ما از این بازارها خارج شویم.

 

مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بی‌کیفیت بودن برخی محصولات سبب می‌شود بازارهای هدف ما از دست بروند و به کشورهای رقیبی چون ترکیه واگذار شود. عظیمی در ادامه یادآور شد: هرچند ما وارد بازارهای هدف خوب می‌شویم، اما مسئله این است که پس از مدتی به دلایلی چون بی‌کیفیت بودن محصولات برخی واحدهای تولیدی یا به‌دلیل اینکه محصولات را به‌موقع تحویل نمی‌دهیم، این بازارها را از دست می‌دهیم.
عظیمی ادامه داد: بنابراین با توجه به اهمیت کیفیت محصولات فولادی صادراتی از سوی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت پیشنهادی به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برای تشکیل این کنسرسیوم داده شده است، چراکه با تشکیل چنین کنسرسیومی می‌توانیم بازار صادراتی را مدیریت کرده و صادرات‌مان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 

وی در ادامه تاکید کرد: این کنسرسیوم در وهله نخست از صادرات مواد اولیه پیشگیری خواهد کرد و سبب می‌شود واحدهای کوچک‌تر که امکان بازاریابی ندارند و نمی‌توانند در بازارهای هدف خود جایی بیابند، بتوانند برای بازاریابی بهتر عضو این کنسرسیوم شوند، چراکه این کنسرسیوم به‌صورت منسجم به‌دنبال بازاریابی و مدیریت آن نیز است. وی در پایان تاکید کرد: پس با ایجاد این کنسرسیوم تولیدی و صادراتی فولادی، هم قیمت، هم کیفیت و هم بازارهای صادراتی مدیریت و کنترل می‌شوند.
کنسرسیومی برای در دست گرفتن بازار بیشتر
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ایجاد این کنسرسیوم را به سود صادرات محصولات فولاد می‌داند. سیدرسول خلیفه‌سلطان، در این‌باره در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: زمانی که قصد صادرات محصولات فولادی به‌ویژه به کشورهای همسایه مانند عراق را داشته باشیم، به‌طور معمول با چند مسئله روبه‌رو هستیم که برای حل آن بهتر است به‌صورت متمرکز تصمیم‌گیری و عمل کنیم. خلیفه‌سلطان در ادامه با اشاره به مسائل ایجادشده در بازارهای صادراتی خاطرنشان کرد: زمانی که تعداد بسیاری تاجر وارد یک بازار می‌شوند با هم به رقابت منفی می‌پردازند و این موضوع سبب می‌شود نرخ داخلی نیز تحت‌تاثیر قرار گیرد و شکسته می‌شود.

 

وی در ادامه افزود: بنابراین رقابت منفی روی کیفیت تولید نیز تاثیرگذار خواهد بود، چراکه با کاهش قیمت‌ها ممکن است برخی از صادرکننده‌ها کیفیت محصول خود را کاهش بدهند و این موضوع سبب بدنام شدن کالای ایرانی در آن بازارها می‌شود که مرغوبیت و نشان(برند) ایرانی را زیر سوال می‌برد. دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر تشکیل یک کنسرسیوم برای متشکل شدن تولیدکنندگان صادراتی عنوان کرد: اگر صادرکننده‌ها به‌صورت جمعی و کنسرسیومی با همدیگر عمل کنند، از حمایت‌های بیشتری در بحث تامین مالی و صندوق ضمانت صادرات و رویه‌هایی که دولت برای صادرات در نظر می‌گیرد، بهره‌مند خواهند شد و به‌صورت متشکل بهتر می‌توانند عمل کنند.

 

پس کنترل نرخ و کیفیت هدف تشکیل کنسرسیوم صادراتی است. خلیفه‌سلطان در پاسخ به این پرسش که بازاریابی صادراتی هم جزو این کنسرسیوم خواهد بود، گفت: به‌طور یقین اگر کنسرسیومی برای صادرات تشکیل شود، می‌توان متشکل‌تر و وسیع‌تر عمل کرد و بهتر می‌تواند مذاکره کند و سهم بیشتری از بازار را بگیرد. از آنجا که دولت و این کنسرسیوم بازاریابی را به‌عهده خواهد گرفت، در نتیجه برای تولیدکنندگان کوچک بازاریابی بهتری شکل خواهد گرفت. وی ادامه داد: از سوی دیگر، وقتی برای امری مانند صادرات متشکل و بزرگتر عمل کنید بهتر می‌توانید مذاکره کرده و سهم بیشتری را از بازار بگیرید.

 

از سوی دیگر، سفارتخانه‌ها در دو سو نیز فعال‌تر برخورد می‌کنند تا بازارها را فعال‌تر کنند. به علاوه اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برای تصاحب بازارها فعال‌تر خواهد شد. درکل این کنسرسیوم به‌صورت متشکل برنامه‌های صادرات را دنبال خواهد کرد تا سهم بیشتری از صادرات فولاد را تصاحب کند.

تولید فولاد صعودی است

 

به گزارش خبرگزاری سایت استیل پدیا، این عدد ۱۳ درصد بالاتر از مدت مشابه سال قبل یعنی ۴ میلیون و ۶۸۷ هزار تن بود. از این میزان ۲ میلیون و ۷۰۸ هزار تن سهم بیلت و بلوم و ۲ میلیون و ۶۰۴ هزار تن سهم اسلب بود که افزایش ۱۷ درصدی تولید اسلب به جهت بهبود صادرات و تقاضای مطلوب این محصول بود.براساس آمار انجمن فولاد تولید محصولات فولادی هم در مدت مذکور ۱۳ درصد رشد داشت و از ۴ میلیون و ۳۰۸ هزار تن به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تن رسید.

 

سهم بخش میلگرد یک میلیون و ۶۰۷ هزار تن، سهم بخش ورق گرم یک میلیون و ۸۴۷ هزار تن و سهم بخش ورق سرد ۶۲۷ هزار تن بود که تمامی این موارد رشد تولید داشتند.در بخش واردات همچنان کاهش هم در بخش فولاد خام و هم محصولات فولادی به چشم می‌خورد و افت واردات بخش محصولات فولادی ۱۴ درصد در مجموع سه ماه بود و در بخش فولاد خام به ۸۱ درصد رسید.

 

واردات فولاد خام که در سه ماه سال قبل ۳۲ هزار تن بود امسال به ۶ هزار تن رسید. در حوزه محصولات فولادی هم واردات از ۷۲۲ هزار تن در سه ماه اول سال ۹۵ به ۶۲۳ هزار تن در سه ماه ابتدایی امسال رسید.در امر صادرات در بخش فولاد خام رشد قابل توجهی به ثبت رسید هرچند که رشد بخش محصولات فولادی منفی بود. فولاد خام صادر شده از کشور یک میلیون و ۶۹۵ هزار تن گزارش شده که رشد ۶۷ درصدی داشته و رشد بخش اسلب ۲۱۱ درصد و رشد بلوم و بیلت ۵ درصد بود.

فولاد خام صادر شده از ایران در مدت مشابه سال قبل یک میلیون و ۱۶ هزار تن گزارش شده است. محصولات فولادی افت ۵۸ درصدی را در صادرات ثبت کردند و صادراتشان از ۷۱۵ هزار تن به ۳۰۰ هزار تن در سه ماه اول سال ۹۶ رسید.بیشترین افت صادرات محصولات فولادی متعلق به صادرات ورق سرد و گرم است. صادرات ورق گرم ۹۳ درصد و ورق سرد ۹۴ درصد بود. حجم صادرات ورق گرم از ۵۱۲ هزار تن به ۳۴ هزار تن و ورق سرد از ۶۸ هزار تن به ۴ هزار تن رسید.گزارش انجمن فولاد ایران می‌افزاید، مصرف ظاهری در بخش فولاد خام افت ۲ درصدی داشته و در بخش محصولات فولادی رشد ۲۰ درصدی داشته است.مصرف ظاهری فولاد خام در این مدت ۳ میلیون و ۶۲۳ هزار تن گزارش شده و محصولات فولادی ۵ میلیون و ۱۹۳ هزار تن بوده است.

شکاف عرضه در بازار فولاد

به گزارش استیل پدیا، میزان عرضه محصولات فولادی در چهار ماهه اول سال ۹۴ رقمی در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰هزار تن بوده، اما در سال جاری به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن کاهش یافته و این در حالی است که تقاضا همچنان در این مدت در محدود ۵/ ۲ میلیون تن ثبت شده است. البته حجم بیشتر معاملات محصولات فولادی در خلال این سال‌ها در زمان مچینگ صورت گرفته اما به هر حال نکته قابل استناد کاهش عرضه‌ها در بازار است.

 

در این بین رقم متوسط قیمت محصولات فولادی نیز در این فاصله به‌طور متوسط در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان افزایش یافته و حتی به رغم افزایش قیمت محصولات فولادی میزان عرضه‌ها در بازار افزایش نیافته است. کارشناسان معتقدند یکی از مهم‌ترین‌ دلایل این شکاف علاقه‌مندی شرکت‌های تولیدکننده فولاد به فروش صادراتی محصولات خود است. شرکت‌های تولید‌کننده محصولات فولادی به خصوص بعد از برجام به دلیل حل بخشی از چالش‌های مرتبط با نقل وانتقال پول تمرکز خود را بر بازارهای برون مرزی افزایش دادند.

 

آمارها نشان می‌دهد میزان صادرات محصولات فولادی ایران در سال ۹۴ رقمی معادل ۴میلیون تن بوده است اما این رقم در سال ۹۵ به ۸/ ۵ میلیون تن رسید.فعالان بازار اما با استناد به روند افزایش قیمت در بازار فولاد می‌گویند این افزایش دو وجه دارد یکی کمبود محصولات فولادی در بازار و دوم افزایش قیمت مواد اولیه تولید از جمله شمش و قراضه. با توجه به آمارهایی که در سایت شرکت بورس کالای ایران موجود است در مدت چهار ماهه سال ۹۴ تا ۹۶ میزان تقاضا در بازار تغییری نداشته و از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ۲ میلیون و ۶۲۲ هزار تن رسیده اما در همین دوره میزان عرضه کاهش یافته است که به آمار آن در فوق اشاره شد. بنابراین کاهش موجودی محصول می‌تواند با این آمارها درست باشد.

 

از طرفی افزایش قیمت مواد اولیه از جمله سنگ‌آهن و قراضه نیز موضوع مهمی است. قیمت سنگ‌آهن که در سال ۹۴ به زیر ۳۰ دلار در هر تن رسیده بود در مدت یک سال گذشته مدام در حال تجربه نوسانات با میل افزایشی است. به عبارتی قیمت که در حال حاضر در مورد سنگ‌آهن دو برابر ارقام سال ۹۴ است بر بهای محصول اثر گذاشته است.

 

بهای شمش وارداتی و شمش در بازارهای جهانی نیز با افزایش روبه‌رو‌ بوده که در مجموع تمام این موارد در کنار رشد قیمت قراضه باعث شده قیمت تمام شده نیز برای فولاد و محصولات فولادی افزایشی باشد. برخی کارشناسان در این بین با اشاره به افزایش قیمت محصولات فولادی این موضوع را به حساب خروج این بازار از شرایط رکودی گذاشته و اعلام می‌کنند بازار آماده یک جهش بزرگ است، درحالی‌که نشانه‌ای از افزایش تقاضای پایدار که بتواند بازار را با این میزان رشد روبه‌رو‌ سازد دیده نمی‌شود.

 

در این بین اما یکی دو فکت مهم در بازار داخلی مشاهده می‌شود، نخست آنکه کمبود الکترود برای کوره‌های قوس الکتریکی که در روزهای اخیر به یک تهدید در صنعت تبدیل شده اثرات جدیدی را در بازار فولاد به خصوص شمش ایجاد خواهد کرد. موضوع دیگر تعرفه ۲۳ درصدی شورای فولاد اروپا روی ورق گرم صادراتی است که بر بازار فولاد بی‌تاثیر نیست.

 

موضوع سوم تلاش دولت برای خروج بخش واقعی اقتصاد از شرایط رکودی است که البته کارشناسان از میزان موفقیت این عامل مطمئن نیستند با این حال این مساله می‌تواند روی پایداری قیمت‌های کنونی محصولات فولادی اثر مهمی بر جای بگذارد. موضوع دیگر اما افزایش بهای ارز در حدود ۴۰۰ تومان در مدت دو سال اخیر است که این موضوع نیز بر حجم صادرات اثر همراه و هم زمانی داشته است. بر این اساس باید گفت فاکتورهای رشد دهنده برای قیمت محصولات فولادی در حال حاضر وجود دارند که اثرات مناسبی را به همراه دارند. البته بازار در شرایط فعلی تا حدی در آرامش و ثبات به سر می‌برد، اما هنوز متغیرهای مثبت در بازار کم نیستند.

 

در این بین محمد آزاد رئیس اتحادیه آهن‌فروشان با اشاره به اینکه قیمت هر کیلو مقاطع فولادی در یک ماه در حدود ۴۰۰ تومان ارزش را تجربه کرده به موضوع رکود در بازارهای جهانی اشاره کرده و می‌گوید: چند سالی است که ساخت و سازها و بازار مسکن راکد مانده و با توجه به این موضوع مردم انتظار گرانی در این بخش را نداشته‌اند، اما عوامل متعدد خارجی بر قیمت‌های این محصولات سایه انداخته است.وی افزود: بازار داخلی کشور به دلیل رکود دچار مشکل شده و در این میان تولیدکننده‌ها برای فروش محصولات خود یک روزنه برای صادرات پیدا کرده‌اند و قیمت‌ها هم سعی در رسیدن به مقدار جهانی دارند.

 

آزاد تصریح کرد: مرزها برای واردات و در عین حال صادرات باز است و در حال حاضر میزان صادرات افزایش یافته و طبق علم اثباتی اقتصاد، زمانی که صادرات از یک میزان معین افزایش یابد، قیمت‌ها در داخل زیاد می‌شوند.به گفته رئیس اتحادیه آهن فروشان، خوشبختانه قیمت‌های بازار داخلی چند روزی است که کاهش یافته و نگرانی‌ها برطرف شده است.

 

وی با توجه به برخی از شنیده‌ها مبنی بر اینکه شورای فولاد اروپا عوارض صادراتی را افزایش داده، گفت: صادرات ورق گرم نسبت به مصرف داخلی آن بیشتر و قیمت صادراتی هم نسبت به نرخ جهانی کمتر است و به همین دلیل شورای فولاد اروپایی تعرفه‌های گمرکی را افزایش داده تا کارخانه‌های آنها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

 

آزاد اعلام کرد: سیاستی که شورای فولاد اروپایی پیش گرفته به نفع آنها است و ایران هم باید از این اقدام آنها الگو برداری کند و برای واردات هر نوع کالا تعرفه‌ای قرار دهد که قیمت تمام شده اجناس وارداتی برای مصرف‌کننده خرد بیشتر از محصولات داخلی شود تا استقبال از کالای ایرانی کاسته نشود.وی ادامه داد: ظرفیت صادرات فولادی ایران طی چند سال اخیر حدود ۵ میلیون تن و تولید هم حدود ۱۸ الی ۱۹ میلیون تن بوده اما در چند سال اخیر که بازار داخلی رونق نداشت مقدار آن کمی کاهش داشته است.

 

آزاد گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۴ میلادی به ظرفیت تولید و صادرات ۵۵ میلیون تنی برسیم و این حجم از چشم‌انداز‌های بیست ساله است که رسیدن به این مقدار شاید سخت به نظر بیاید، اما در حقیقت اگر دولتمردان بافت‌های فرسوده را نوسازی کنند و استحکام بخشی را ملاک قرار دهند با توجه به اینکه رتبه ایران در تولید فولاد چهاردهم است امکان اینکه به مرز ۳۰ میلیون تن برسیم وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: بازار خارجی را نباید از دست بدهیم، اما نظارت بر شیوه و مقدار صدور نیاز است که با اعمال دقت نظر امکان دستیابی به اهداف و چشم انداز‌ها وجود دارد.آزاد خاطرنشان کرد: بازار فولاد باید مقام‌سازی و تقویت شود زیرا فولاد بزرگ‌ترین‌ و مهم‌ترین سرمایه کشور پس از نفت است و اقتصاد مقاومتی باید طوری اجرا شود که مصرف‌کننده داخلی و خارجی تولید ایران را ترجیح دهند.وی عنوان کرد: توافق‌هایی با اداره امور مالیاتی شکل گرفته که مشکلات پرداخت ارزش افزوده این صنف را حل کرد و تولیدی‌هایی که به این دلیل ناچار به پذیرش تعطیلی شده بودند به این حرفه بازگشتند.

 

رئیس اتحادیه آهن فروشان اظهار کرد: میلگرد از دسته محصولاتی است که بیشترین صادرات را دارد و به کشور‌هایی همچون عراق و دیگر شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس، افغانستان و کشورهای استقلال یافته آسیای‌میانه صادر می‌شود.به گفته وی، مقدار زیادی لوله و پروفیل که از صنایع تبدیلی کشور محسوب می‌شود، پتانسیل صادرات چشمگیری دارد و این محصول وطنی طرفداران زیادی در سراسر دنیا به خود جذب کرده است.

 

آزاد گفت: شنیده‌ها حاکی از صادرات هشت میلیون تنی است که این مقدار با توجه به توانایی‌های ایران دشوار نیست، بلکه امکان صدور تا حدود ۱۰ میلیون تن هم وجود دارد.ایران چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می‌شود که برای ۱۰ سال آینده (افق چشم انداز ۱۴۰۴) دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام را هدف‌گذاری کرده است که از این رقم حدود ۱۵ میلیون تن باید راهی بازارهای صادراتی شود.

کنسرسیوم صادراتی فولاد تشکیل دهید

 

به گزارش استیل پدیا، از این‌رو با توجه به اهمیت صادرات فولاد و برنامه‌ریزی‌هایی که برای این امر در نظر گرفته شده است، پیشنهاد ایجاد کنسرسیومی صادراتی برای محصولات فولادی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ارائه شده تا بتوان مسائلی چون قیمت، کیفیت و صادرات انواع محصولات فولادی را به‌صورت متشکل و منسجم مدیریت کرد.
کنسرسیومی با کنترل قیمت، کیفیت و صادرات فولاد
درباره پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم صادراتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، میکائیل عظیمی، مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: از آنجا که در سال‌های گذشته در کشور ظرفیت‌سازی‌های بسیار مناسبی در زمینه تولید انواع محصولات فولادی ایجاد شده، صادرات این محصولات نیز روزبه‌روز درحال افزایش است.

 

عظیمی در ادامه خاطرنشان کرد: در یک‌سال گذشته انواع صادرات محصولات فولادی ایران به کشورهای منطقه افزایش یافته است، البته در این زمینه شاهد هستیم که برخی از واحدها، کالای بی‌کیفیت صادر می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود خریداران در یک بازه زمانی اطمینان خود را نسبت به کالای ایرانی از دست بدهند، در نتیجه این امر سبب می‌شود دیگر محصول ایرانی خریداری نکنند و این موضوع سبب تخریب کل بازار در منطقه می‌شود.

 

وی در ادامه تاکید کرد: برای انجام صادرات ابتدا باید بازار هدف صادرات را به‌درستی شناخت، از سوی دیگر نیز باید موقعیت رقبا در بازار هدف و همچنین موانع و مشکلات پیش‌روی صادرات را بررسی و در صورت ممکن این مسائل و مشکلات را طبقه‌بندی کرد. مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات داخلی صادرات، عنوان کرد: مشکلات داخلی صادرات به‌طور کلی به تولید، کیفیت، قیمت، حمل‌ونقل، بازاریابی و بسته‌ بندی بازمی‌گردد.

 

علاوه‌بر این سیاست‌های صادراتی و ارزی و مدیریتی در بعد بین‌المللی به محدود بودن اقلام صادراتی، عرضه و تقاضا، وجود رقبا، استمرار نداشتن در بازار، انجام ندادن به‌موقع تعهدات، نداشتن شناخت فرهنگ مصرفی کشورهای خریدار، ضعف تبلیغات، ناهماهنگی در عرضه کالا و… برمی‌گردد. عظیمی با اشاره به مهم‌ترین دلایل موفقیت کشورهایی همچون ترکیه، چین و اوکراین در بازار فولاد عنوان کرد: پایبندی به تعهدات مشتری‌مدار، وجود نداشتن تغییر نرخ با توجه به تغییرات احتمالی در بازار، تدوین استراتژی صادراتی بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت صادراتی و حرکت برمبنای این استراتژی، حضور دائم و مستمر در بازار هدف صادراتی و رصد تمامی امور از نزدیک و ایجاد دفاتر و شعب متعدد در نقاط مختلف بازار هدف صادراتی، شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی، تعامل با خریداران، تحویل فوری کالا به مشتریان از طریق پیش‌بینی نیاز بازار و تولید کالا برحسب نیاز و سلیقه مشتری براساس استاندارد بین‌المللی، از دلایل موفقیت این کشورها در بازارهای صادراتی به‌شمار می‌رود.

 

وی با اشاره به نیاز بازار کشور عراق به بازسازی دوباره عنوان کرد: به‌زودی بازسازی عراق از سر گرفته می‌شود و این کشور به‌طور یقین به انواع محصولات فولادی نیازمند خواهد بود، براساس تجربه چند وقت گذشته، ممکن است برخی واحدها محصولاتی چون میلگرد بی‌کیفیت به آنها صادر کنند و با این اقدام کل محصولات ایرانی را زیرسوال ببرند. مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد: بنابراین برای ارتقای کیفیت محصولات صادراتی و به‌منظور پیشگیری از هرگونه صادرات بی‌کیفیت پیشنهاد ما ایجاد یک کنسرسیوم تولیدی و صادراتی انواع محصولات فولادی با محوریت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران است. در این زمینه نیز وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نیز کمک‌هایی خواهد داشت. البته بر این اساس گمرکات تنها از طریق تایید این کنسرسیوم مجوز صادرات خواهد داد.
عظیمی با اشاره به مزایایی که این کنسرسیوم صادراتی می‌تواند به همراه داشته باشد، عنوان کرد: ایجاد این کنسرسیوم می‌تواند از قیمت‌شکنی‌هایی که در سطح کشور برای صادرات وجود دارد، پیشگیری کند، چراکه برخی واحدها محصولات خود را بالاتر و برخی پایین‌تر از نرخ بازار ارائه می‌کنند و این موضوع سبب بهم خوردن قیمت‌ها در بازار خواهد شد. بنابراین برای پیشگیری از این مسئله، این کنسرسیوم می‌تواند قیمت‌ها را مدیریت و کنترل کنند. وی در ادامه عنوان کرد: در زمینه کیفیت نیز این کنسرسیوم می‌تواند بر کیفیت انواع محصولات صادراتی نظارت کند. از این‌رو اگر این کنسرسیوم ایجاد شود، به‌طور یقین ما می‌توانیم حضور فعالی در بازارهای هدف صادراتی داشته باشیم. در غیراین صورت بی‌کیفیت بودن برخی واحدهای تولیدی سبب می‌شود ما از این بازارها خارج شویم.

 

مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بی‌کیفیت بودن برخی محصولات سبب می‌شود بازارهای هدف ما از دست بروند و به کشورهای رقیبی چون ترکیه واگذار شود. عظیمی در ادامه یادآور شد: هرچند ما وارد بازارهای هدف خوب می‌شویم، اما مسئله این است که پس از مدتی به دلایلی چون بی‌کیفیت بودن محصولات برخی واحدهای تولیدی یا به‌دلیل اینکه محصولات را به‌موقع تحویل نمی‌دهیم، این بازارها را از دست می‌دهیم.
عظیمی ادامه داد: بنابراین با توجه به اهمیت کیفیت محصولات فولادی صادراتی از سوی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت پیشنهادی به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برای تشکیل این کنسرسیوم داده شده است، چراکه با تشکیل چنین کنسرسیومی می‌توانیم بازار صادراتی را مدیریت کرده و صادرات‌مان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 

وی در ادامه تاکید کرد: این کنسرسیوم در وهله نخست از صادرات مواد اولیه پیشگیری خواهد کرد و سبب می‌شود واحدهای کوچک‌تر که امکان بازاریابی ندارند و نمی‌توانند در بازارهای هدف خود جایی بیابند، بتوانند برای بازاریابی بهتر عضو این کنسرسیوم شوند، چراکه این کنسرسیوم به‌صورت منسجم به‌دنبال بازاریابی و مدیریت آن نیز است. وی در پایان تاکید کرد: پس با ایجاد این کنسرسیوم تولیدی و صادراتی فولادی، هم قیمت، هم کیفیت و هم بازارهای صادراتی مدیریت و کنترل می‌شوند.
کنسرسیومی برای در دست گرفتن بازار بیشتر
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ایجاد این کنسرسیوم را به سود صادرات محصولات فولاد می‌داند. سیدرسول خلیفه‌سلطان، در این‌باره در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: زمانی که قصد صادرات محصولات فولادی به‌ویژه به کشورهای همسایه مانند عراق را داشته باشیم، به‌طور معمول با چند مسئله روبه‌رو هستیم که برای حل آن بهتر است به‌صورت متمرکز تصمیم‌گیری و عمل کنیم. خلیفه‌سلطان در ادامه با اشاره به مسائل ایجادشده در بازارهای صادراتی خاطرنشان کرد: زمانی که تعداد بسیاری تاجر وارد یک بازار می‌شوند با هم به رقابت منفی می‌پردازند و این موضوع سبب می‌شود نرخ داخلی نیز تحت‌تاثیر قرار گیرد و شکسته می‌شود.

 

وی در ادامه افزود: بنابراین رقابت منفی روی کیفیت تولید نیز تاثیرگذار خواهد بود، چراکه با کاهش قیمت‌ها ممکن است برخی از صادرکننده‌ها کیفیت محصول خود را کاهش بدهند و این موضوع سبب بدنام شدن کالای ایرانی در آن بازارها می‌شود که مرغوبیت و نشان(برند) ایرانی را زیر سوال می‌برد. دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر تشکیل یک کنسرسیوم برای متشکل شدن تولیدکنندگان صادراتی عنوان کرد: اگر صادرکننده‌ها به‌صورت جمعی و کنسرسیومی با همدیگر عمل کنند، از حمایت‌های بیشتری در بحث تامین مالی و صندوق ضمانت صادرات و رویه‌هایی که دولت برای صادرات در نظر می‌گیرد، بهره‌مند خواهند شد و به‌صورت متشکل بهتر می‌توانند عمل کنند.

 

پس کنترل نرخ و کیفیت هدف تشکیل کنسرسیوم صادراتی است. خلیفه‌سلطان در پاسخ به این پرسش که بازاریابی صادراتی هم جزو این کنسرسیوم خواهد بود، گفت: به‌طور یقین اگر کنسرسیومی برای صادرات تشکیل شود، می‌توان متشکل‌تر و وسیع‌تر عمل کرد و بهتر می‌تواند مذاکره کند و سهم بیشتری از بازار را بگیرد. از آنجا که دولت و این کنسرسیوم بازاریابی را به‌عهده خواهد گرفت، در نتیجه برای تولیدکنندگان کوچک بازاریابی بهتری شکل خواهد گرفت. وی ادامه داد: از سوی دیگر، وقتی برای امری مانند صادرات متشکل و بزرگتر عمل کنید بهتر می‌توانید مذاکره کرده و سهم بیشتری را از بازار بگیرید.

 

از سوی دیگر، سفارتخانه‌ها در دو سو نیز فعال‌تر برخورد می‌کنند تا بازارها را فعال‌تر کنند. به علاوه اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برای تصاحب بازارها فعال‌تر خواهد شد. درکل این کنسرسیوم به‌صورت متشکل برنامه‌های صادرات را دنبال خواهد کرد تا سهم بیشتری از صادرات فولاد را تصاحب کند.