کنسرسیوم صادراتی فولاد تشکیل دهید

 

به گزارش استیل پدیا، از این‌رو با توجه به اهمیت صادرات فولاد و برنامه‌ریزی‌هایی که برای این امر در نظر گرفته شده است، پیشنهاد ایجاد کنسرسیومی صادراتی برای محصولات فولادی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ارائه شده تا بتوان مسائلی چون قیمت، کیفیت و صادرات انواع محصولات فولادی را به‌صورت متشکل و منسجم مدیریت کرد.
کنسرسیومی با کنترل قیمت، کیفیت و صادرات فولاد
درباره پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم صادراتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، میکائیل عظیمی، مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: از آنجا که در سال‌های گذشته در کشور ظرفیت‌سازی‌های بسیار مناسبی در زمینه تولید انواع محصولات فولادی ایجاد شده، صادرات این محصولات نیز روزبه‌روز درحال افزایش است.

 

عظیمی در ادامه خاطرنشان کرد: در یک‌سال گذشته انواع صادرات محصولات فولادی ایران به کشورهای منطقه افزایش یافته است، البته در این زمینه شاهد هستیم که برخی از واحدها، کالای بی‌کیفیت صادر می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود خریداران در یک بازه زمانی اطمینان خود را نسبت به کالای ایرانی از دست بدهند، در نتیجه این امر سبب می‌شود دیگر محصول ایرانی خریداری نکنند و این موضوع سبب تخریب کل بازار در منطقه می‌شود.

 

وی در ادامه تاکید کرد: برای انجام صادرات ابتدا باید بازار هدف صادرات را به‌درستی شناخت، از سوی دیگر نیز باید موقعیت رقبا در بازار هدف و همچنین موانع و مشکلات پیش‌روی صادرات را بررسی و در صورت ممکن این مسائل و مشکلات را طبقه‌بندی کرد. مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات داخلی صادرات، عنوان کرد: مشکلات داخلی صادرات به‌طور کلی به تولید، کیفیت، قیمت، حمل‌ونقل، بازاریابی و بسته‌ بندی بازمی‌گردد.

 

علاوه‌بر این سیاست‌های صادراتی و ارزی و مدیریتی در بعد بین‌المللی به محدود بودن اقلام صادراتی، عرضه و تقاضا، وجود رقبا، استمرار نداشتن در بازار، انجام ندادن به‌موقع تعهدات، نداشتن شناخت فرهنگ مصرفی کشورهای خریدار، ضعف تبلیغات، ناهماهنگی در عرضه کالا و… برمی‌گردد. عظیمی با اشاره به مهم‌ترین دلایل موفقیت کشورهایی همچون ترکیه، چین و اوکراین در بازار فولاد عنوان کرد: پایبندی به تعهدات مشتری‌مدار، وجود نداشتن تغییر نرخ با توجه به تغییرات احتمالی در بازار، تدوین استراتژی صادراتی بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت صادراتی و حرکت برمبنای این استراتژی، حضور دائم و مستمر در بازار هدف صادراتی و رصد تمامی امور از نزدیک و ایجاد دفاتر و شعب متعدد در نقاط مختلف بازار هدف صادراتی، شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی، تعامل با خریداران، تحویل فوری کالا به مشتریان از طریق پیش‌بینی نیاز بازار و تولید کالا برحسب نیاز و سلیقه مشتری براساس استاندارد بین‌المللی، از دلایل موفقیت این کشورها در بازارهای صادراتی به‌شمار می‌رود.

 

وی با اشاره به نیاز بازار کشور عراق به بازسازی دوباره عنوان کرد: به‌زودی بازسازی عراق از سر گرفته می‌شود و این کشور به‌طور یقین به انواع محصولات فولادی نیازمند خواهد بود، براساس تجربه چند وقت گذشته، ممکن است برخی واحدها محصولاتی چون میلگرد بی‌کیفیت به آنها صادر کنند و با این اقدام کل محصولات ایرانی را زیرسوال ببرند. مدیرکل صنایع معدنی فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد: بنابراین برای ارتقای کیفیت محصولات صادراتی و به‌منظور پیشگیری از هرگونه صادرات بی‌کیفیت پیشنهاد ما ایجاد یک کنسرسیوم تولیدی و صادراتی انواع محصولات فولادی با محوریت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران است. در این زمینه نیز وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نیز کمک‌هایی خواهد داشت. البته بر این اساس گمرکات تنها از طریق تایید این کنسرسیوم مجوز صادرات خواهد داد.
عظیمی با اشاره به مزایایی که این کنسرسیوم صادراتی می‌تواند به همراه داشته باشد، عنوان کرد: ایجاد این کنسرسیوم می‌تواند از قیمت‌شکنی‌هایی که در سطح کشور برای صادرات وجود دارد، پیشگیری کند، چراکه برخی واحدها محصولات خود را بالاتر و برخی پایین‌تر از نرخ بازار ارائه می‌کنند و این موضوع سبب بهم خوردن قیمت‌ها در بازار خواهد شد. بنابراین برای پیشگیری از این مسئله، این کنسرسیوم می‌تواند قیمت‌ها را مدیریت و کنترل کنند. وی در ادامه عنوان کرد: در زمینه کیفیت نیز این کنسرسیوم می‌تواند بر کیفیت انواع محصولات صادراتی نظارت کند. از این‌رو اگر این کنسرسیوم ایجاد شود، به‌طور یقین ما می‌توانیم حضور فعالی در بازارهای هدف صادراتی داشته باش